Miauczenie kota – rodzaje i znaczenia
Wydawane przez kota różne odgłosy mają wiele przyczyn, jednak doświadczony właściciel powinien umieć rozpoznać co oznacza miauczenie kota. Wokalizacja umożliwia kotu lepszy kontakt ze środowiskiem zewnętrznym oraz zacieśniać więzy rodzinne między kocicą a kociętami. Niestety koty wydają różne dźwięki, zatem jeżeli usłyszymy głośne miauczenie kota, niekiedy przechodzące nawet w przeraźliwy krzyk, może to być sygnał alarmowy dla nas, że dzieje się coś złego. Jak prawidłowo rozpoznawać odgłosy kota i prawidłowo na nie reagować?
Spis treści
Znaczenie miauczenia kota
Miauczenie kota to podstawowy element komunikacji gatunkowej jak i poza gatunkowej. Umożliwia przekazywanie kotu swoich wewnętrznych odczuć, ponieważ nie wszystko da się przedstawić niewerbalnie. Dlatego ważne jest aby właściciel jako podstawowy opiekun zwierzęcia zgłębił wiedzę na tematy związane z kocim miauczeniem. Nie dość, że codzienne funkcjonowanie stanie się łatwiejsze dzięki zrozumieniu z dwóch stron, to w nagłych wypadkach może to być rzecz ratująca życie pupila.
Dźwięki wydawane przez koty mają szeroką skale częstotliwości, dlatego łatwo odróżnić nawet po wysokości dźwięku danego miauczenia kota, co mógł mieć na myśli. Miłe codziennie mruczenie kota jest oznaką dobrego samopoczucia i zachowanego dobrostanu zwierzęcia. Natomiast przeraźliwie głośne i wręcz płaczliwe miauczenie, powinno wzbudzić w nas niepokój. W takich wypadkach możliwe jest występowanie bólu u kota lub dużego dyskomfortu. Dlatego jeżeli umiemy odróżnić ten dźwięk, należy udać się do lekarza weterynarii w celu konsultacji naszego pupila.
Ważne jest także, żebyśmy wiedzieli jak najwięcej na temat rasy kota, którego posiadamy, ponieważ koty syjamskie, bengalskie, balijskie, tajskie, jawajkie i tonkijskie, charakteryzują się wzmożoną chęcią do kociego miauczenia. W przeciwieństwie do main coonów, które nie lubią wydawać z siebie odgłosów. Dzięki takiej wiedzy będziemy mogli dopiero stwierdzić, czy komunikacja naszego kota jest poprawna w stosunku do rasy z jakiej się wywodzi.
Rodzaje odgłosów kota
Koty na podstawie obecnej wiedzy potrafią wydawać z siebie odgłosy o częstotliwości mieszczącej się w przedziale od 45 do 64 Hz. Dlatego jako ludzie nie usłyszymy dużej ilości dźwięków, które wydaje nasz kot. Dźwięki wydawane przez koty zatem możemy podzielić na te o częstotliwości do 20 Hz, czyli wszystkie słyszalne dla ludzi oraz te powyżej tej skali, służące do komunikowania się miedzy kotami.
Mruczenie kota jest to dźwięk, który świadczy o względnym bezpieczeństwie kota w danej chwili. Jest to częsty odgłos wydawany podczas pieszczot oraz gdy właściciel wraca z pracy do domu i kot chce się przywitać po długiej rozłące. Do tej kategorii pozytywnych odgłosów kota należy również neutralne miauczenie kota, które ma miejsce co jakiś czas podczas zabaw lub codziennych czynności, aby dać właścicielowi do wiadomości, że wszystko jest w porządku i nie musi się martwić.
Warczenie i syczenie to powinna być dla nas oznaką, że nasz kot jest zdenerwowany i poirytowany. Takie odgłosy kota skutecznie powinny odstraszyć przeciwnika i doprowadzić do wygranej naszego kota. Ten typ kociego miauczenia może być również ostrzeżeniem dla ludzi, że nasze zachowanie nie jest mile widziane i lepiej zostawić kota w spokoju, aby uniknąć podrapania lub ugryzienia.
Płaczliwe miauczenie kota lub przeciągane jęczenie, to sygnał, że coś się dzieje nie tak z naszym podopiecznym i należy się zainteresować zaistniałą sytuacją. Tego typu odgłosy mogą sugerować zarówno wystąpienie jakiegoś dyskomfortu fizycznego u kota jak i psychicznego. Kot może być zestresowany i przerażony jakąś sytuacją, w tej chwili należy natychmiast udzielić mu pomocy.
Nerwowe piszczenie lub ćwierkanie to oznaka dużej irytacji naszego kota. Może nastąpić na skutek niemożności spełnienia jakiejś potrzeby. Przykładem takiej sytuacji jest to kiedy nasz kot widzi przez okno ptaka, którego nie może złapać, wtedy zaczyna się nerwowo kręcić pod oknem i wydawać odgłosy bardzo intensywnie.
Najczęstsze przyczyny miauczenia kota
Nie jednemu właścicielowi spędzało sen z powiek pytanie, co oznacza miauczenie kota. Interpretacja odgłosów kota może być możliwa dopiero wtedy gdy znamy wszystkie możliwe przyczyny, które mogły wywołać dany stan. W tym wypadku warto zrobić sobie listę rzeczy, jakie wpływają na kota w momencie miauczenia i po kolei eliminować wszystkie ewentualne czynniki wywołujące kocie miauczenie.
Koty to zwierzęta, które są bardzo narażone na oddziaływanie wszelkiego rodzaju stresorów. Dlatego jest to pierwsza rzecz na jaką należy zwrócić uwagę. W momentach stresowych kot miauczy bardzo głośno i przeraźliwie. W tej samej sytuacji rozgląda się nerwowo, szuka bezpiecznego miejsca do skrycia i próbuje uciec. Najczęstszymi powodami wystąpienia stresu u kota jest na przykład głośna muzyka w domu lub odwiedziny nieznajomych dla kota ludzi, czy innych zwierząt.
Kocie miauczenie może również odpowiadać wołaniu o uwagę, Dzieje się tak w sytuacjach gdy zbyt mało czasu poświęcamy na pieszczoty z pupilem. Domaga się on w taki sposób uwagi i bliskości. Poza odgłosami kota w takiej sytuacji może on również stać się natarczywy, zaczepiać nas łapką lub psocić. Dlatego zwróćmy w takim przypadku uwagę czy nie pochłonęła nas zbytnio praca albo inne obowiązki, ponieważ naszemu pupilowi może doskwierać samotność.
Cierpiący kot, który odczuwa z jakiegoś powodu ból, będzie chciał nam to zakomunikować jak najszybciej i to od nas zależy jak prędko zareagujemy na jego wołanie o pomoc. Aby rozpoznać przeraźliwe kocie miauczenie z bólu należy wyeliminować wszystkie inne możliwe przyczyny mruczenia kota. Charakterystycznym dla kota zachowaniem przy odczuwaniu dyskomfortu jest obecny niepokój i strach.
Miauczenie kota w nocy
Znaczna większość właścicieli, a może i wszyscy cenią sobie ciszę i spokój w nocy. Uporczywe miauczenie kota w nocy może być denerwujące i niekomfortowe dla domowników. Natomiast kot jest zwierzęciem, które uwielbia długo spać w czasie dnia a nocą mają dużo siłę na wszelkie aktywności. Powodem miauczeniem kota w nocy może być również cisza, która jest dla zwierzęcia nie do zniesienia.
Próbując zapobiec występowaniu miauczenia kota, warto spróbować odpowiednio wcześnie przed snem, zapewnić pupilowi solidną dawkę ruchu. Spowoduje to, że wyczerpany fizycznie kot nie będzie miał siły na nocne igraszki i będzie spał razem z nami. Innym sposobem walczenia z miauczeniem kota w nocy jest zakup inteligentnych zabawek dla kota, zapewnią one mu rozrywkę, bez udziału właściciela.
Pamiętajmy, że przyczyny miauczenia kota, zarówno na dniu jak i w nocy, mogą być takie same. Dlatego w pierwszej kolejności zanim postawimy diagnozę, że powodem jest nuda zwierzęcia, sprawdźmy czy jego dobrostan jest zachowany. Zobaczmy czy miska z wodą jest pełna, czy nasz kot nie jest głodny, czy w ostatnim czasie nie dokonaliśmy zmian w otoczeniu kota i przede wszystkim czy naszemu kotu nie doskwiera ból.
Jak odpowiednio wychować kota?
Wiadomo już, że u podłoża problemu nadmiernego kociego miauczenia może być wiele czynników, ale dużą rolę odgrywa tu również wychowanie naszego pupila. Małe kocięta już od pierwszych dni życia uczą się komunikować ze światem w celu manifestowania swoich potrzeb. Mruczenie kota to naturalny odruch, który „wchodzi im w krew z mlekiem matki”. Jednak to jak często i w jaki sposób będą miauczeć koty jest kwestią odpowiedniej nauki i poświęconego czasu na treningi oraz przebywanie z matką w pierwszych dniach życia.
Właściwe wychowanie kociąt zapobiega występowaniu nieporozumień zarówno w relacji kot- właściciel oraz między kotami. Szkolenie to pozwala uniknąć wymuszania przez zwierzę dodatkowej porcji jedzenia i tym samym miauczenia kota w nocy, ponieważ zwierzę wie, że w ten sposób nie uzyska swojego celu. Będzie to możliwe wyłącznie dzięki dobremu zachowaniu i posłuszeństwu.
Jeżeli sami nie czujemy się na siłach aby podjąć się pracy z kotem lub nie mamy czasu na codzienne i regularne treningi warto udać się do behawiorysty. Specjalista będzie mógł udzielić właścicielowi rad jak zapobiec nadmiernemu miauczeniu kota lub sam podejmie się pracy z kotem, który miewa już problemy behawioralne związane z nadmierną wokalizacją lub agresją. Profesjonalny behawiorysta będzie umiał nam pomóc również rozwiązać problem, jeżeli nie znamy przyczyny występowania miauczenia kota.
Podsumowanie
Koty to zwierzęta, które przedstawiają całą gamę wydawanych przez siebie odgłosów, jest to ich naturalna czynność. Większość odgłosów kota nie jesteśmy w stanie usłyszeć jako ludzie. Jednak głośne miauczenie kota, nie powinno być obce żadnemu właścicielowi. Jako odpowiedzialni posiadacze zwierzęcia musimy wiedzieć co chce nam zakomunikować nasz czteronożny przyjaciel. Rozpoznawanie wszelkiego rodzaju miauczenia kota jest ważne aby móc wspólnie prawidłowo funkcjonować. Niekiedy odróżnienie spokojnego miauczenia kota od przeraźliwego może uratować kotu nawet życie, ponieważ w porę będziemy mogli zareagować na doskwierający mu ból i dyskomfort. Najważniejsze to określenie przyczyny występowania kociego miauczenia, bo tylko dzięki temu dowiemy się co oznacza miauczenie kota. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na zachowanie dobrostanu zwierzęcia, stan zdrowia i występowanie stresu.